W przypadku bólu głowy, przy całościowym zmęczeniu, w stresie albo w przypadku kłopotów z bezsennością, ludzie zwykle zażywają różnego typu preparaty. Sięgają po nie, bo są dostępne od ręki, możemy je nabyć w drogerii, na stacji benzynowej, w kiosku albo dowolnym większym markecie. Weszło im to w nawyk i zamiast korzystać z łagodnych preparatów albo metod naturalnych, jak aromaterapia czy muzykoterapia, odruchowo sięgają po kapsułki.
Autor: Bob Jenkin
Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że ludzie nie szukają źródła bólu i nie starają się go zlikwidować, tylko starają się stłumić ból powszechnie dostępnymi lekami przeciwbólowymi. Analogicznie ma się sprawa ze skutkami chronicznego stresu – zamiast próbować ograniczyć do minimum i postawić na regenerujący relaks, nie usuwają powodów swojego dyskomfortu i sięgają po używki. A co człowiek może dla siebie zrobić, aby zmniejszyć nieprzyjemne skutki życia w pośpiechu, codziennych dawek stresu i niezdrowego stylu życia? Kilka prostych zmian w życiu codziennym pomoże przywrócić równowagę.
Przede wszystkim spróbujmy całkowicie zrezygnować z zażywania leków przeciwbólowych. Początkowo na pewno będzie trudno je czymś zastąpić, zwłaszcza kiedy mamy wyrobiony odruch sięgania po nie w każdej chwili, gdy tylko dopada nas ból. Nie miejmy żadnych preparatów przeciwbólowych przy sobie. W przypadku bólu łatwo będzie sięgnąć po nie do torebki, a przecież chodzi o coś innego. Warto mieć przy sobie woreczek czy rodzaj takiej poduszeczki nasączonej olejkiem eterycznym, który zmniejszy ból głowy (lawenda, mięta, geranium, eukaliptus). Wyjście z pomieszczenia (najlepiej na świeże powietrze) i wąchanie woreczka powinno pomóc. Można też nosić buteleczkę z mieszanką olejków przy sobie, żeby wmasować je w skronie przy silnym bólu. Zmęczenie po długim dniu można zredukować podczas wieczornej kąpieli w wannie. Warto również dodać odprężające olejki do wody i włączyć elementy typu: muzykoterapia, gimnastyka, masaż, spacery lub medytacja – naucz się więcej od farmaceuty.
Połączenie różnych technik relaksacyjnych powinno przynieść oczekiwane efekty. Aromaterapia i muzykoterapia na pewno zdadzą egzamin również przy kłopotach z zasypianiem. Najczęściej ilość codziennych spraw albo stres wynikający z niedokończonych spraw nie pozwala nam spokojnie zasnąć. By nie przewracać się z boku na bok, warto nasączyć poduszkę odrobiną olejku z lawendy lub włączyć na przykład 20-sto minutową płytę ze spokojną muzyką. To pomoże się wyciszyć i przyspieszy zasypianie. Postarajmy się, aby naszą odruchową reakcją na dopadające nas problemy było sięgnięcie po naturalne, delikatne metody. Leki dostępne online to na pewno szybki i skuteczny sposób na walkę z bólem, lecz wygramy ją tylko wówczas, gdy znajdziemy źródło tego bólu i sprawimy, że ono zniknie.